22 Eylül 2015 Salı

Toprağın Kadınları


Yves Rocher Vakfı-Institut de France ,1991 yılında markanın kurucusu Yves Rocher’in oğlu Jacques Rocher tarafından doğa ve çevreyi koruma amacıyla kuruldu.2001 yılında, Fransa’nın en eski en prestijli ve en köklü kurumu olan Fransa Akademisi çatısı altına girdi.Eşi benzeri olmayan bu kurumu Fransızlar 1795’te bilim ve sanat alanındaki birikimlerini muhafaza etmek ve desteklemek amacıyla kurdular.
2001 yılında Yves Rocher Vakfı-Institut de France, “Toprağın Kadınları” projesini lanse etti. ”Kar amacı gütmeden, çevre, eğitim,toplum konularında fayda sağlamak için emek veren kadınları desteklemeyi ve seslerini büyük kitlelere duyurmayı” hedefledi. Bugün, 2015 itibariyle “Toprağın Kadınları” projesi kapsamında 50 ülkeden 325 kadın doğaya, topluma,eğitime katkı veren projeleri için ödüllendirildi ve toplam 1.6 milyon euro ödül dağıtıldı.

Yves Rocher Vakfı -Fransa Enstitü tarafından yapılan proje Türkiye’de ilk kez bu sene yapılacak.Yarışmaya katılım Ekim ayının sonuna kadar devam edecektir.”Toprağın Kadınları”projesi 3 temel başlığı kapsamaktadır.

1.Biyoçeşitlilik: Çevre yararına bir bitki türü ve ya tabiat alanlarının koruma altına alınmasını sağlamak.

2.Toplum: Çevre yararına alınan bir aksiyon ile,toplumun refahına sürdürülebilir katkıda bulunmak.Bu kapsamda “Kadın özgürlüğü ve cinsiyet eşitliğine destek” de çok önemli bir alt başlık olmaktadır.Bununla da Birleşmiş Milletlerin,1000 yıl kalkınma hedeflerinden birini desteklemiş oluyoruz.

3.Eğitim: Çevre ile ilgili bir konuda çocukların ve gençlerin bilinçlenmesini sağlamak.

Başvurmak için www.yvesrocher.com.tr adresinden başvuru formunu doldurup topraginkadinlari@yvesrocher.com.tr adresine mail atabilirsiniz.
Basın Bültenidir...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder